P&R#Admins

10 marca 2014 r. w Centrum Kultury, z okazji święta ku ćzci Tarasa Szewczenki, grupa teatralna „Dywosłowo" zaprezentowała inscenizację poematu ukraińskiego poety pt. „Hamalija".

P&R#Admins

19 grudnia 2016, w dniu św. Mikołaja Cudotwórcy, uczniowie MPNJU przedstawili spektakl pt. „List do św. Mikołaja". Po przedstawieniu św. Mikołaj rozdał grzecznym dzieciom prezenty.

P&R#Admins

W niedzielę, 19 czerwca, w Ukraińskiej Szkole Niedzielnej w Lublinie - z okazji święta Pięćdziesiątnicy oraz zakończenia roku szkolnego 2015/2016 - odbyła się uroczystość ukraińskiej społeczności prawosławnej Lublina pt. „Ukraińska Biesiada”.

Grupa teatralna "Dywosłowo" zaprezentowała program artystyczny pt.”Wielki Ukrainiec z Chełma", który został poświęcony przewodniczącemu Ukraińskiej Centralnej Rady Mychajłowi Hruszewskiemu - najwybitniejszemu historykowi, pisarzowi i politykowi Ukrainy.

Po przedstawieniu uczniowie otrzymali świadectwa i nagrody, obejrzeli pokaz bojowego hopaka oraz uczestniczyli w warsztatach tanecznych.

P&R#Admins

W celu podtrzymywania i rozwijania poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości ukraińskiej, przy Szkole Podstawowej nr 38 w Lublinie od sześćiu już lat działa Międzyszkolny Punkt Nauczania Języka Ukraińskiego.

W tym czasie uczniowie zdobyli umiejętność poprawnego pisania w języku ukraińskim, pogłębili swą wiedzę na temat literatury, historii i kultury Ukrainy, tradycji ukraińskiej oraz aktywnie uczestniczyli w przygotowaniu przedstawień z okazji różnych świąt religijnych oraz upamiętniających wydarzenia historyczne. Zaprezentowali m.in. spektakle: „Chełmske uchodźctwo", „Daniel Halicki” i  "Dzień Świętego Mikołaja".

Działająca przy MPNJU grupa teatralna „Dywoslowo" od trzech lat uczestniczy również w  Festiwalach Kultury Ukraińskiej „Podlaska Jesień".

P&R#Admins

W dniu 26 kwietnia 2017 r. uczniowie z Międzyszkolnego Punktu Nauczania Języka Ukraińskiego w Szkole Podstawowej nr 38 w Lublinie uczestniczyli w 12. Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Ukrainie, który odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. M. Szaszkiewicza w Przemyślu.

Lubelscy uczniowie wystawili trzy drużyny w poszczególnych grupach wiekowych.
Drużyna klasy II w składzie: Weronika Dębińska, Joanna Kuprianowicz i Sofija Saweneć zajęła 1 miejsce i wykazała się wyjątkową wiedzą i umiejętnosciami językowymi.
Drużyna uczniów gimnazjów o wdzięcznej nazwie “Ulubieńcy losu” zajęła w swojej kategorii miejsce II, przy czym na równi konkurowała z drużynami gospodarzy, co wielokrotnie podkreślało jury konkursu, mimo, że liczyła tylko dwie osoby (Markijan Saweneć i Antoni Tkaczyk). Drużyna klas IV-VI zdobyła wyróżnienie. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Markiana Szaszkewicza w Przemyślu.
Uczestnicy konkursu otrzymali od organizatorów cenne nagrody.Tegoroczny wyjazd uczniów z lubelskiego Międzyszkolnego Punktu Nauczania Języka Ukraińskiego był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin oraz przy wsparciu Towarzystwa Ukraińskiego.